субота, 4 лютого 2012 р.

Через що може випасти імплантат і в чому полягають гарантійні зобов'язання

Через що може випасти імплантат і в чому полягають гарантійні зобов'язання?


Як би не був великий відсоток приживлюваності імплантатів (я вже писав, що у нас в клініці він більше 99 відсотків, наприклад) завжди є ризик того, що імплантат не приживеться. Нехай 1 відсоток, нехай 0,7 відсотка, але він є. У яких випадках імплантат може не прижитися? Випадки діляться на два види: через недотримання технології установки і станом здоров'я пацієнта.

Недотримання технологій може бути як умисне, так і ненавмисне. Наприклад, відсутність спеціальної машинки, яка дозволяє контролювати кількість обертів і силу обертання, на мій погляд, є умисним порушенням технології. На сьогоднішній день не можна дозволяти ставити імплантати «на око». На цю тему є чіткі вказівки виробників, які повинні виконуватися. Використання старих тупих фрез, відсутність повного комплекту таких фрез, погана стерилізація, відсутність адекватного охолодження фрези - все це порушення технології, яких не повинно бути ні в якому разі. До ненавмисним порушень можна віднести всякі непередбачені обставини.


У медицині взагалі не може бути гарантій результату, як я вже неодноразово писав у статтях, у медицині може бути лише гарантія дотримання стандарту виконання процедур. Приміром, зламло людина дві руки, одна зрослася через три тижні назавжди, а у другої чомусь зрослося криво або не зрослося взагалі. Пацієнт той же самий, умови начебто ті ж, лікар той же. А ось одна зрослася, а друга немає. Лікували пацієнтові два зуби з одного і того ж боку, один зуб після лікування взагалі не хворів, а другий взяв і запалився. Лікар той же, пацієнт той же, навіть зуби з одного боку, щоб не було різниці! А ось один добре переніс лікування, а другий ні. Таких прикладів можна навести сотні, але суть одна - людина не машина і його неможливо чинити, як механізм. Завжди є купа непередбачуваних факторів, які можуть вплинути на результат лікування. Нехай їх ймовірність мізерно мала, але вона є.


Имплантация зубов - можливе відторгнення?


Що стосується причин відторгнення за станом здоров'я, то вони діляться теж на дві групи. Коли пацієнти промовчали про наявні у них захворюваннях свідомо або несвідомо і коли пацієнти просто не виконували елементарних вказівок лікаря в післяопераційний період. Так, наприклад, пацієнти інколи приховують наявність СНІДу, який може вплинути на процес приживлення (остеоінтеграції) імплантатів, а іноді просто не думають, що яке-небудь захворювання (наприклад рідкісне захворювання «періодична хвороба», середземноморська лихоманка або неадекватний імунна відповідь) впливає на приживляемость імплантату.


Але це хоч можна якось пояснити, а от як пояснити пацієнтові, що не можна після имплантации зубов їхати на дачу, святкувати там Новий Рік і валятися до ранку мордою в снігу в п'яному неподобство? Або що якщо у Вас розійшлися шви на другий день, то не потрібно їхати до Іспанії і два тижні запихати в рану морепродукти, а треба спочатку бігти до лікаря, вирішувати проблему, потім переконатися, що лікар дозволяє їхати, і тільки після цього їхати на все чотири сторони. Всім пацієнтам говориться, що після операції на третій день потрібно робити контрольний огляд, а на сьомий-десятий день знімати шви і тільки після цього можна кудись їхати. Але ж не всі слухають, що їм кажуть. Багато хто вважає, що доктор це «обслуговуючий персонал», думка якого можна враховувати, а можна і не враховувати, якщо не хочеться. Розплачуватися за таку поведінку доведеться як мінімум додаткової операцією з перевстановлення імплантату і зайвою часом, витраченим даремно.


Через що може випасти імплантат і в чому полягають гарантійні зобов'язання

Що стосується умов переробки, то вони теж досить різні в різних клініках. В одних клініках в договорі записано, що имплантация зубов не може бути гарантійної і всі ризики лежать цілком і повністю на плечах пацієнта. В інших клініках обіцяють деякі знижки на повторну імплантацію і вартість імплантату.


По-третє клініках просять оплатити тільки повторну роботу, не включаючи до неї ціну нового імплантату, т.к. майже всі провідні солідні виробники імплантатів дають на свої імплантати довічнугарантію на якість, а деякі безкоштовно обмінюють імплантати взагалі в будь-якому випадку непріжівленія, якщо тільки є знімки, картка і немає явних вказівок на грубі порушення стандартів. Ну і вкрай рідко, але зустрічаються такі клініки, які за повторну імплантацію гроші не беруть взагалі. Таке можуть собі дозволити тільки ті клініки, де відсоток відторгнень настільки малий, що подібною пропозицією можна не сильно нашкодити прибутковості, зате підняти рівень довіри до клініки у пацієнтів. Так що при виборі клініки можна спиратися і на такий начебто незначний фактор, як умови проведення повторної процедуры имплантация зубов в разі непріжівленія. Якщо клініка однозначно все намагається звалити на пацієнта, довіряти такій клініці швидше за все не варто, значить у неї або відсоток відторгнень високий, або імплантати не найкращих виробників, які не бажають безкоштовно обмінювати втрачені імплантати на нові.


 

чи потрібні аналізи перед процедурой имплантация зубов ІІ

Чи потрібно робити аналізи перед процедурою имплантация зубов і які?
частина ІІ


Прихильники всебічного обстеження пацієнта перед процедурою имплантация зубов наводять ще й такі вельми і вельми логічні доводи. Вони говорять про те, що в результаті цих профілактичних оглядів у пацієнта може бути виявлено захворювання, про яке він сам навіть не підозрював раніше. І завжди, звичайно, наводяться в приклад розповіді про якогось пацієнта, у якого тільки при підготовці до процедуры имплантация зубов виявили цукровий діабет або порок серця. Виникає резонне питання, а чому тоді не посилати на профілактичний огляд ВСІХ людей, навіть тих, хто прийшов в перукарню або спортзал?


Раз вже ми так сильно ратуємо за профілактику, то цим треба займатися завжди і скрізь! Чому саме при процедуры имплантация зубов ми стоїмо за профілактичний напрямок у медицині, а при видаленні зубів нам наплювати, є у пацієнта порок серця чи погана згортуваність крові? Та й профілактичний напрям у медицині, це, загалом-то, як я думав, справа нашого улюбленого держави, депутатів державної думи, лікарів-терапевтів у поліклініках, чому не їх, а тільки лікарів-стоматологів-імплантологів?! Загалом, розмови про унікальність процедуры имплантации зубов ведуть поки що ті, хто мало її в житті бачив. А ті, хто працює з цим кожен день, ні на хвилину не замислюються про те, що вони унікальні.

Але я ні в якому разі не закликаю до того, щоб пацієнтів не обстежувати перед процедурою имплантация зубов взагалі! Це інша крайність, не менш безглузда. Просто я стверджую, що КОЖЕН пацієнт має обстежуватися практично однаково, незалежно від того, до якого фахівця він іде. Хіба що він просто зайшов рентгенівський знімок зробити. Та й то йому може на голову впасти штанга від рентгенівської трубки, а ми навіть не знаємо його групу крові.


 


чи потрібні аналізи перед імплантацією ІІ

 


Так от, кожен пацієнт повинен заповнити спеціальну анкету при першому відвідуванні клініки, незалежно від цілей відвідування. Доктор зобов'язаний цю анкету уважно вивчити, а потім додатково поговорити з пацієнтом про все, що може так чи інакше вплинути на успішний результат будь-якого стоматологічного лікування. Доктор повинен поцікавитися наявністю у пацієнта захворювань крові, серця, ендокринної системи, наявністю алергії, навіть курінням і прийняттям будь-яких ліків. І у випадку, якщо пацієнт висловлює хоч якісь натяки на наявність у нього будь-яких патологій, прийняти рішення про необхідність конкретних аналізів. Наприклад, у діабетиків ми завжди вимагаємо аналізів на цукор, або з'ясовуємо, яка в нього форма і ступінь діабету, які ліки він приймає і який у нього зазвичай рівень цукру в крові. Якщо у пацієнта є захворювання серця, то ми найчастіше наполягаємо на запрошенні бригади анестезіологів, які проводять з пацієнтом додаткову бесіду, огляд і опитування, і робота проводиться при їх безпосередній участі і під їх прикриттям.

Якщо у пацієнта є натяки на алергію від металів, лікарських препаратів або яких-небудь інших речей, то ми відправляємо пацієнта на алергологічні проби. Причому алергії на чистий титан, з якого виготовлено більшість пристойних імплантатів, практично в природі не зустрічається. Але алергія може бути на метали, якими надалі буде проводитися протезування на імплантатах цих, а вирішувати такі питання треба ще ДО процедуры имплантация зубов, щоб потім не виявилося, що пацієнт зібрав останні гроші на кобальт-хромовий сплав, а йому по алергологічним показаннями необхідний золото- платиновий, який в півтора-два рази дорожче, або оксид цирконію, який в три рази дорожче. І що потім робити пацієнту? Випилювати з кістки імплантати і повертати в клініку? Загалом, у всьому важливий принцип адекватності і щодо підготовки до процедуры имплантация зубов теж.


чи потрібні аналізи перед імплантацією ІІ

чи потрібні аналізи перед процедурою имплантация зубов

Чи потрібно робити аналізи перед процедурою имплантация зубов і які?


Начебто найпростіше запитання, але майже в кожній клініці з цього приводу свою власну думку і свої правила. Причому самі полярні. В одних клініках взагалі ніколи і ніяких аналізів не вимагають, навіть не питають особливо про захворювання пацієнта. В інших перед процедурою имплантация зубов в обов'язковому порядку відправляють пацієнтів на огляд терапевта, кардіолога, ухогорлоноса, ендокринолога і т.д., в залежності від ступеня розвиненості уяви лікаря та його зв'язку з гаманцями лікарів суміжних спеціальностей.


 


чи потрібні аналізи перед імплантацією

Особливо цим люблять зловживати лікарі у великих багатопрофільних клініках, бо є чудовий і грамотний з точки зору менеджменту принцип: «поїв сам, дай поїсти і колегам». Де ж істина? А істина, як завжди, десь посередині. Звичайно ж, не можна обійтися взагалі без обстеження пацієнта, але в той же час це обстеження абсолютно не вимагає від пацієнта диких жертв і довгих ходінь по лікарях. Поясню свою точку зору.



чи потрібні аналізи перед імплантацією



Лікарі, які вимагають від пацієнта проходження семи кілінших лікарів для допуску до процедуры имплантация зубов, на мій погляд, або не зовсім уявляють суть процедуры имплантация зубов як методу лікування пацієнта, або роблять вигляд, що не розуміють, що це таке. Знаю лікаря, який кожному пацієнту розповідає, що имплантация зубов це «складна операція, до якої ні в якому разі не можна ставитися легковажно і применшувати її складність і значення». На ділі виявляється, що даний доктор встановлює один імплантат протягом двох годин без перерви, всіляко підкреслюючи і підтверджуючи тим самим складність і делікатність цього процесу.
Для порівняння можу сказати, що у нас в клініці жодному лікареві не спаде на думку говорити, що имплантация зубов одного зуба займає більше 20-30 хвилин і є щось унікальне. Я всім пацієнтам наводжу порівняння, що видалення зуба, особливо моляра, особливо ретінірованного (криво врослого в щелепу), по відчуттях, тривалості та травматичності куди неприємніше і складніше, ніж установка одного імплантата, а у випадку з ретінірованной вісімкою навіть і двох-трьох імплантатів. Звичайно, якщо доктор ставить один імплантат на місяць, то для нього це унікальна операція, а якщо доктор регулярно встановлює по 20-30 імплантатів в день, то унікальність даної процедури викликає у нього дике іржання, навіть якщо за гороскопом він не кінь.

Имплантация зубов - чим приваблива ця процедура


Загалом, имплантация зубов нічим не відрізняється від звичайного видалення зуба, наприклад. А тепер, увага питання! Хто з вас хоч раз проходив десяток фахівців перед видаленням зуба? Навряд чи знайдуться такі. Мені можуть заперечити, а раптом у пацієнта серце не в порядку, а раптом у нього кров не згортається, а раптом у нього запалення «пяточного нерва»? Тоді контрзапитання, а хіба всі ці захворювання не мають значення при інших стоматологічних маніпуляціях? Мають - і рівно така ж, якщо не більше в деяких випадках.


Так чому ж ніхто не відправляє пацієнта до кардіолога перед видаленням нерва в зубі? А раптом пацієнтові стане погано в момент, коли доктор стане депульпіровать (видаляти нерв) складний зуб? Чому не посилають до ендокринолога при видаленні зубів? Раптом у пацієнта цукровий діабет і лунка потім буде погано і довго затягуватися? Чому не відправляють на аналізи з приводу згортання крові при операції резекції верхівки кореня? Хіба ці операції хоч чимось гірше або краще процедуры имплантация зубов? Такий же страх, такий же розріз ясен, точно така ж робота з кісткою і точно такі ж терміни загоєння. І ні в кого не виникає думок про унікальність операції резекції верхівки кореня, видалення ретінірованной вісімки або депульпірованія чотирьохканального зуба. А хіба всі ці маніпуляції настільки прості і повсякденні, що не вимагають досвіду, таланту і посиленої уваги до своєї роботи? Тільки до процедуры имплантация зубов потрібно ставитися серйозно, а до всіх інших маніпуляцій необов'язково?

Чому в різних ситуаціях використовуються різні види імплантатів. Имплантация зубов, і її особливості.

Чому в різних ситуаціях використовуються різні види імплантатів. Имплантация зубов, і її особливості.


У тих випадках, коли вибирається имплантация зубов, а не протезування, переслідується одна мета: повністю замінити втрачений природний зуб на штучний. Це означає, що завданням процедуры имплантация зубов є повне відтворення природного зуба, починаючи від його кореня, і закінчуючи, власне, зубом. Виникає питання: а чи потрібно це? Чи не простіше використовувати звичайне протезування зубів? У деяких випадках имплантация зубов є категорично необхідною. Адже завданням кореня зуба є збереження щелепи в нормальному вигляді, її харчування і фіксація. А для самого зуба корінь так само служить харчуванням.


Природно, у випадку з імплантатом харчування для щелепи забезпечити неможливо. А ось фіксацію - цілком можливо. Якщо немає фіксації, якщо немає зубів на цілому ряду щелепи, то вона починає дуже швидко деформуватися, всихати. І в слід за всиханням кісткової тканини щелепи деформується контур обличчя. Саме тому імплантати є необхідною основою для подальшого протезування зубів. Мало того, за рахунок імплантатів, за рахунок їх конструкції та вірного розташування, зубні протези набагато повільніше зношуються, не лопаються, не натирають і не завдають дискомфорту при пережовуванні їжі. Існує кілька видів імплантатів, кожен вид застосовується в різних випадках. Самим стандартним виглядом імплантату є коренеподібних. Як це цілком очевидно з назви, такий імплантат повністю повторює форму кореня природного зуба, і досить комфортно розташовується в кістковій тканині щелепи. Коренеподібних імплантати діляться на два види: циліндричні та гвинтові.


Имплантация зубов - циліндричні імплантанти


Точно так само видно вже з назви, що циліндричний імплантат, який застосовується при процедуры имплантация зубов, формою точно відповідає циліндру, як корінь зуба. Його поверхня рельєфна, щоб кісткової тканини щелепи можна було «зачепитися» за нього. Так значно спрощується вживлення імплантату. Другий вид корневідного імплантату, - гвинтовий, - нагадує собою гвинт з різьбою. Різьба так само потрібна для нарощування кісткової тканини. За рахунок рельєфної поверхні і різьблення вживлення імплантату здійснюється самим кращим чином, він досить стійкий, так само як і природний корінь зуба, і чудово утримує зубний протез. Але коренеподібних імплантати використовуються тільки в тих випадках, коли кісткова тканина щелепи є в нормальній кількості.


 


Чому в різних ситуаціях використовуються різні види імплантатів. Імплантація зубів, і її особливості.

 


Норма, - це коли параметри щелепи не сильно відрізняються від тих параметрів, які були до видалення зубів. У випадку ж коли видалення зубів пройшло давно, і кісткова тканина вже почала всихати, то имплантация зубов з такими імплантатами ставати неможливою - їм просто не вистачає місця. У таких складних випадках застосовують пластинчастий імплантат або дископодібний. Ці імплантати мають ту форму, яка і визначає їх назву. Вони спеціально розроблені для тих пацієнтів, у яких атрофія кісткової тканини зайшла дуже далеко. І в цьому випадку імплантати не тільки роблять можливим естетичної та функціональне протезування зубів, але так само і призупиняють подальшу атрофію кісткової тканини щелепи. До речі кажучи, ці два види імплантату набагато простіше вживити в кісткову тканину щелепи, іноді можна обійтися і одноэтапная имплантация зубов. Ці імплантати так само мають рельєфну поверхню, і особливу конструкцію, яка згодом стане опорою для зубного протеза. Так само є в розпорядженні лікарів-стоматологів та дуже складні імплантати. Вони мають кілька елементів, які можна замінити, встановлювати по черзі.


Имплантация зубов - встановлення имплантов


Причому, встановлення таких імплантатів є складним процесом. Деякі з них проходять через всю щелепу пацієнта, і їх використовують в особливих випадках, коли є серйозна деформація щелепи, і її треба виправити. Усі ці, та багато інших видів імплантатів, що застосовуються в сучасній процедуры имплантация зубов, покликані виконувати опорну функцію як можна довше. Вони надійно утримують зубний протез, причому, застосовуються найрізноманітніші види протезування, починаючи від одиничного зуба, і закінчуючи обома щелепами. У всі варіантах застосування того чи іншого імплантата обумовлено показаннями, який має пацієнт. У деяких випадках проводять додаткові операції з нарощування кісткової тканини, або операцію по синус-ліфтинг, яка дозволяє наростити кісткову тканину бічних відділів верхньої щелепи) вона найбільше піддається атрофії).